Procena kvaliteta jednodnevnog pileta najčešće se radi na subjektivan način u inkubatorskoj stanici od strane obučenih i uvežbanih radnika. Njihov zadatak je da izdvoje samo piliće dobrog kvaliteta i da ih pakuju za dalju prodaju. Kada se pilići ocenjuju na ovaj način posmatraju se: boja perja (žuta je poželjnija od bele boje); razvijenost; kvalitet pupka (dobro zatvoren pupak smanjuje rizik od infekcije i uginuća) i vitalnost (živahni i vitalni pilići lakše pronalaze hranu).
Kada se kvalitet pilića želi podrobnije ispitati, primenjuje se neka od metoda koja je objektivnija i preciznija od običnog posmatranja, ali zahteva vreme i određen stepen obučenosti. Najčešće se navode četiri metoda za ocenu kvaliteta pilića:
-
Tona ili Pasgar ocenjivanje podrazumeva primenu sistema ocenjivanja putem određenih kriterijuma, uključujući aktivnost pileta, zatvorenost pupka, sposobnost pileta da samo ustane kada se stavi na leđa. Detaljniji prikaz je u nastavku teksta.
-
Ocena na osnovu mase jednodnevnog pileta. Ovo je jedan od osnovnih metoda. Može se lako ponavljati i za relativno kratko vreme može se izmeriti veliki broj pilića. Međutim, ovaj metod ne govori mnogo o kvalitetu pileta. Naime, masa jednodnevnog pileta uključuje masu pileta i masu preostalog žumanca. Ako u piletu nakon izvođenja ostane velika količina uvučenog žumanca, znači da je manje energije iz ovog izvora korišćeno tokom inkubacije i da je pile manje razvijeno, iako njegova masa na merenju može biti sasvim zadovoljavajuća.
-
Ocena na osnovu mase pileta bez žumanca. Bolji je indikator razvoja pileta, naročito kada se izvrši korekcija za masu svežeg jajeta. Metod zahteva žrtvovanje pilića i mnogo rada.
-
Ocena na osnovu dužine pileta. Određuje se od vrha kljuna do srednjeg prsta pileta. Smatra se boljim indikatorom od mase pileta, naročito kada se uradi korekcija za masu jajeta i starost jata. Ovaj metod je relativno brz, ne zahteva žrtvovanje pilića, ali se kod nas retko primenjuje.
Prema Petroviću (1990) klasiranje pilića se vrši na osnovu mase i trajanja izvođenja pileta u četiri klase:
-
Prvu klasu čine pilići koji su se izlegli 6 časova posle probijanja ljuske i imaju masu oko 40g
-
Drugu klasu čine pilići koji su malo kasnili u izvođenju (6-12 časova od probijanja ljuske) i imaju telesnu masu 36-40g.
-
Treću klasu čine pilići sa slabo zaraslim pupkom, i imaju masu 32-35g.
-
Četvrtu klasu čine pilići lakši od 30g, sa vidnim manama (slabo zarastao pupak, ostaci žumanca, nestabilni na nogama) i slabo vitalni.
Tabela 1. Parametri na osnovu kojih se vrši ocena kvaliteta pilića po Toni (Tona score)
Telesna masa jednodnevnog pileta, kao i njihov izgled mogu nam pomoći oko formiranja ambijenta u objektu.
Naime, ukoliko su pilići lakši od 37g, potrebno je izvršiti predgrevanje objekta u trajanju od minimum 72 sata i temperatura na koju se takvi pilići useljavaju je 33°C. Ako su pilići teži od 37g, predgrevanje objekta treba da bude u trajanju od minimum 48 sati i temperatura na koju se pilići useljavaju 31-32°C.
Veoma je bitno da se napomene da je jednodnevno pile intaktan („sterilan“) organizam, gde prvih nekoliko dana nije potrebno davati antibiotike, čak je i kontraindikovano, jer dovodi do pada imuniteta, kao i do „čišćenja“ čitave digestivne flore, a to može da uzrokuje prenamnožavanje patogenih bakterija, koje se znatno brže razvijaju od tzv. korisne digestivne flore. Naravno, ukoliko se uoče određeni problemi, preporuka je da se pozove veterinar i da se konsultuje za mišljenje.
Prilikom useljenja jednodnevnog pileta najbolje je uzeti transportna uginuća i „pelenice“ i poslati ih na nadležni Veterinarski Institut, radi spravljanja antibiograma, koji može puno da pomogne prilikom određivanja terapije tokom turnusa.