Tov pilića
Odgoj koka nosilja
Eksploatacija koka nosilja
Tov ćuraka
Prasad na sisi
Odgoj
Tov
Nazimice
Krmače
Nerasti
Telad
Junad
Junice
Krave
Ovce i koze
Ishrana
Acidoza buraga ili kisela indigestija je najčešći oblik poremećaja varenja hrane kod goveda.
Cilj uspešnog bavljenja mlečnim govedarstvom je ostvarenje visokog prinosa mleka, dobar zdravstveni status krava, dobra plodnost stada i dugi vek iskorišćavanja krava.
Proleće je period kada se u govedarstu često javljaju različite vrste problema u proizvodnji koji su usko povezani sa vrstom i načinom hranjenja. U ovom periodu najčešći su problemi izazvani svežom zelenom masom, koja se u najvećem procentu koristi u ishrani.
Organizacija farme
U savremenom mlečnom govedarstvu kao čest uzrok slabije produkcije stada jesu problemi i promene koje se javljaju na papcima.
Zasušenje krave predstavlja period odmora mlečne žlezde i njenu pripremu za sledeću laktaciju.
Kad burag funkcioniše dobro, sve funkcioniše dobro – zašto je važna ujednačena ishrana u toku cijelog proizvodnog ciklusa
Goveda su životinje koje imaju stalnu telesnu temperaturu. Ukoliko je tempratura ambijenta van opsega od -16°C do 26°C to uz druge faktore dovodi do stvaranja toplotnog stresa. On ima negativan uticaj na produktivnost i zdravlje životinja.
Reprodukcija
Tranzitni period je najkritičniji period u proizvodnom ciklusu krava, a obuhvata razdoblje od 3 nedelje pre teljenja i 3 nedelje nakon teljenja.
Uspjeh u proizvodnji mljeka zavisi od dobrog zdravlja krava, održavanja dobrih uslova držanja i produktivnosti krava.
Krave (mlečno govedarstvo) u savremenom uzgoju podrazumeva uzgoj rasa selekcionisanih za proizvodnju mleka (holštajn, brown swiss, jersey) i kombinovanih rasa koje pored mleka imaju jako dobre rezultate i u tovu (simentalac). Pore odabira rase postoji niz drugih faktora koji utiču u velikoj meri da li će životinja ispoljiti svoj genetski potencijal, a to su pre svega uslovi smeštaja, pravilna ishrana, zdravstvena zaštita i niz drugih.